College of Consultors

  • Very Rev. Steve Biegler
  • Very Rev. Dan Juelfs
  • Rev. Ed Witt, SJ
  • Very Rev. Michel Mulloy
  • Rev. Kerry Prendiville
  • Rev. Bryan Sorensen

Committee for Continuing Clergy Formation

  • Chair Bryan Sorensen, Timber Lake
  • Rev. Kevin Achbach, Winner
  • Rev. Marcin Garbacz, Rapid City
  • Rev. David Matzko, SJ, Mission
  • Rev. Mark McCormick, Rapid City
  • Rev. Mr. John Osnes, Piedmont
  • Rev. Kerry Prendiville, Rapid City

Building Commission

  • Chair: Mark Hazel, Diocesan Facilities Director
  • Dan Colgan, Hermosa
  • Doug Feterl, Rapid City
  • Larry Herges, Rapid City
  • Paul Witte, Rapid City
  • Rev. Michel Mulloy, McLaughlin

Presbyteral Council

President: Most Rev. Robert Gruss, Bishop of Rapid City

 Deans:

  • Rev. Brian Lane – Deanery 1
  • Rev. Msgr. Michael Woster – Deanery 2
  • Rev. Rick Abert SJ – Deanery 3
  • Rev. Ron Garry – Deanery 4
  • Rev. Ron Seminara SJ – Deanery 5

Elected members:

  • Rev. Tyler Dennis
  • Rev. Leo Hausmann

Ex officio members:

  • Vicar General – Very Rev. Steve Biegler
  • Vicar for Clergy – Very Rev. Dan Juelfs
  • Director of Vocations – Rev. Mark McCormick

Observer: Chair of the Deacon Council Executive Board: Deacon Jim Scherr

Finance Advisory Council

  • Chair: Most Rev. Robert D. Gruss, Bishop of Rapid City
  • Very Rev. Steven Biegler, Vicar General
  • Margaret Simonson, Chancellor
  • Suzie Lambert, Finance Director
  • Dan Duffy, Diocesan Attorney
  • Jeff Berzina, Rapid City
  • Pat Burchill, Rapid City
  • Bruce Byrum, Rapid City
  • Steven Roy Dishman, Rapid City
  • Tim Frost, Rapid City
  • Ray Hillenbrand, Rapid City
  • Rev. Brian Lane, Rapid City
  • Les Lindskov, Isabel
  • Leisa Nash, Piedmont
  • Don Stukel, Burke
  • Robert Wentz, Piedmont

Priest Aid and Retirement and Aid Association/Preist Pension Board

  • President Rev. Kerry Prendiville, Rapid City
  • Vice President Rev. Bryan Sorensen, Timber Lake
  • Recorder Rev. John Heying, Presho
  • Vicar/Executive Secretary, Rev. Msgr. Michael Woster, Spearfish
  • Rev. Tyler Dennis, Martin
  • Most Rev. Robert Gruss, Bishop

Stewardship Clergy Council

  • Chair: Most Rev. Robert D. Gruss, Bishop of Rapid City
  • Very Rev. Steven Biegler, Vicar General
  • Rev. Peter Etzel, SJ
  • Very Rev. Dan Juelfs
  • Rev. Mark McCormick
  • Rev. Michel Mulloy
  • Rev. Bryan Sorensen
  • Rev. Msgr. Michael Woster
  • Rev. Andrzej Wyrostek
  • Counsel: Michael McNeely
  • Recorder: Margaret Simonson

Stewardship Advisory Council

  • Chair: Most Rev. Robert D. Gruss, Bishop of Rapid City
  • Very Rev. Steven Biegler, Vicar General
  • William Fischer, Fort Pierre
  • Richard Gowen, Rapid City
  • Don Stukel Sr., Burke
  • Rev. Mr. Fred Tully, Hill City
  • Bernadette Usera, Piedmont
  • Bonnie Hilt, Rapid City
  • Counsel: Michael McNeely
  • Recorder: Margaret Simonson

Pastoral Ministry Days Committee

  • Chair Susan Safford, Rapid City
  • Rev. Mark McCormick, Piedmont
  • Deacon Marlon Leneaugh, Rapid City
  • Jacques Daniel, Rapid City
  • Amy Julian, Spearfish
  • Stephanie Hurd, Rapid City
  • Susan Thompson, Rapid City
  • Reeny Wilson, Rapid City

Deacon Council Executive Committee

  • Chairman Deacon Jim Scherr
  • Vice Chairman Deacon Greg Palmer
  • Secretary Mary Daniel
  • Treasurer Deacon Chuck Rausch
  • At Large Deacon Thomas Adams
  • At Large Pat Adams

 Diocesan Review Board

  • Chair: Susan Massopust
  • Very Rev. Dan Juelfs, Eagle Butte
  • Rev. Mr. Fred Tully, Hill City
  • Mike Wilson, Rapid City
  • Alternate: Bill Grode, Rapid City

Social Justice Commission

  • President: Beth Erk, Newell
  • Vice President: Deacon Greg Palmer, Rapid City
  • Secretary/Treasurer: Marie Broz, Rapid City
  • Corresponding Secretary: Anne Lyon, Martin
  • Ex-Officio Representative: Amy Julian, Director of Family Life Ministries
  • Outreach: Chair Beth Erk; Cathy Durkin, Rapid City; Anne Lyon; Marie Broz
  • Advocacy Committee: Chair Deacon Greg Palmer; Bob Cronin, Rapid City; Rev. Chris Johnson, SJ, Pine Ridge
  • Education Committee: Chair Rev. Tyler Dennis, Martin; Robin bommersbach, Rapid City; Kyle Harris, Spearfish

Association of Commissioned Lay Ministers

  • Past Chair Beverly Running Bear, Rapid City
  • Chair Germain Little Bear, Rapid City
  • Chair Elect Margaret Simonson, Rapid City
  • Vice Chair Rob Hrabe, Rapid City
  • Secretary Teresa Spiess, Rapid City
  • Treasurer Denise Palmer, Rapid City

Youth Advisory Board

  • Randy Vette, Office of Youth and Young Adult Ministry
  • Susan Thompson, Office of Faith Formation
  • Shawna Hanson, Office of Vocations
  • Balinda Wickam, Custer
  • Josh Lee, Faith
  • Faye Piroutek, Milesville
  • Sandy Stukel, Burke